Gorzkie Żale
- W każdą niedziele Wielkiego Postu o godz. 16:00
Na początku XVIII wieku ówczesny proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie ksiądz Michał Bartłomiej Tarło (późniejszy biskup poznański) i Bractwo św. Rocha, istniejące od 1688 przy tym kościele, rozpoczęli starania o pozwolenia na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego. Gorzkie żale po raz pierwszy odbyły się w 1704. Szybko zdobyło popularność wśród wiernych i zostało wprowadzone do innych kościołów w Warszawie, a następnie również w całej Polsce. Pierwszy raz zostało wydane drukiem w 1707 roku staraniem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo pod tytułem rozpamiętywanie.
Nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramencie.
Całość nabożeństwa podzielona jest na trzy części odmawiane cyklicznie, tak że cały cykl odmawiany jest dwukrotnie w ciągu całego wielkiego postu.
Gorzkie żale rozpoczynają się Pobudką (inaczej Zachętą), która jest zawsze taka sama, niezależnie od części nabożeństwa. Następnie czytana jest intencja modlitwy wraz z informacją o treści rozważań, a następnie śpiewane są następujące pieśni:
Hymn
Lament duszy nad cierpiącym Jezusem
Rozmowa duszy z Matką Bolesną
Któryś za nas cierpiał rany
Po tym kazanie pasyjne – czyli o męce Pana Jezusa.
Suplikacja
Litania do Krwi Pana Jezusa
Na koniec celebrans błogosławi Najświętszym Sakramentem.