I piątki miesiąca
Nabożeństwo po Mszach Świętych o godz. 7:00 i godz. 18:30.
Warto przypomnieć co ze sobą niesie to szczególne nabożeństwo, jaka jest jego historia i co się z nim wiąże. Główna zasługa w rozpowszechnianiu się nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada skromnej zakonnicy, św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690). (więcej…)
I soboty miesiąca
- po Mszy św. o godz. 7.00 litania loretańska do MB,
- o g. 12.00 Msza św. z intencją wynagradzającą, wystawienie NS, kwadransowe rozmyślanie i różaniec św.
Przypomnijmy sobie wielką obietnicę związaną z nabożeństwem pierwszych sobót.10 grudnia 1925 r. objawiła się Łucji Maryja z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone serce. Dzieciątko powiedziało: “Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”. (więcej…)
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
- W każdą środę w łączności z Mszą Świętą o godz. 7:00 oraz o godz. 18:00.
- W październiku w łączności z Mszą Świętą o godz. 7:00 i godz. 18:30.
Jest możliwość przekazania prośby, czy podziękowania za pomocą naszej parafialnej aplikacji patrz- zakładka formularze. (więcej…)
Różaniec święty
- W październiku, dni powszednie dla dzieci pon-pt o godz. 16:45, dla dorosłych pon-pt 18:00,
w soboty i niedziele o godz. 18:30. - W okresie wielkiego postu w kaplicy MB Częstochowskiej w poniedziałki, czwartki i piątki
o godz. 18. tej. - Różaniec w I Soboty po Mszy św. o g. 12.00
Różaniec Rodziców za dzieci – patrz w osobnej zakładce.
Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Sięgają do niej ludzie prości i wykształceni, duchowni i świeccy. Jego forma modlitwy znana jest w innych religiach, ale jako modlitwa maryjna charakterystyczna jest dla katolików. (więcej…)
Czerwcowe
- W łączności z Mszą wieczorną o godz. 18:30.
- Ponadto poza czerwcem w każdy I piątek m-ca po Mszy św. o 7.00 i 18.30.
Maj w kościelnej tradycji poświęcony jest Matce Bożej. Maryja nie chce jednak „skupiać” całej uwagi ludu Bożego na sobie. Wiedzie go bowiem do swojego jedynego Syna. Dlatego też czerwiec poświęcony jest Jezusowi Chrystusowi, którego właśnie w tym czasie czcimy w sposób szczególny w nabożeństwach dedykowanych Jego Najświętszemu Sercu. Jest ono – jak nauczał papież Leon XIII – symbolem i żywym obrazem nieskończonej miłości Jezusa do wiernych. (więcej…)
Majowe
- W miesiącu maju w dni powszednie o godz. 18.00 w soboty i niedziele o 18.30.
Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne majówki” – nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska. Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę znanych na Wschodzie już w V w. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki. (więcej…)
Roraty
- W okresie adwentu od poniedziałku do soboty o godz. 6:30 – dorośli, a od poniedziałku do piątku o godz.17:30 – dzieci.
Roraty, Msza św. roratnia, pierwsza Msza św. o wschodzie słońca w okresie adwentu. Jest to Msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Nazwa Mszy pochodzi od jej introitu, który zaczyna się od słów rorate cæli desuper” (spuśćcie rosę niebiosa”). Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką (świecą roratną). Świeca ta umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. (więcej…)
Droga Krzyżowa
- W każdy piątek Wielkiego Postu:
- o godz. 8:30 – dorośli,
- 16:45 – dzieci,
- 19:00 – młodzież.
- UWAGA ! W piątek po V niedzieli wielkiego postu o g. 19.30 droga krzyżowa ulicami parafii.
- W Wielki Piątek tylko o godz. 9:00.
Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. (więcej…)
Gorzkie Żale
- W każdą niedziele Wielkiego Postu o godz. 16:00
Na początku XVIII wieku ówczesny proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie ksiądz Michał Bartłomiej Tarło (późniejszy biskup poznański) i Bractwo św. Rocha, istniejące od 1688 przy tym kościele, rozpoczęli starania o pozwolenia na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego. Gorzkie żale po raz pierwszy odbyły się w 1704. Szybko zdobyło popularność wśród wiernych i zostało wprowadzone do innych kościołów w Warszawie, a następnie również w całej Polsce. Pierwszy raz zostało wydane drukiem w 1707 roku staraniem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo pod tytułem rozpamiętywanie. (więcej…)