Synod 2021-2023 – Dębiec

Synod na Dębcu.

Odbyło się w naszej parafii 6 spotkań synodalnych, według zapowiedzi, obejmujących trzy tematy. Frekwencja nie była za duża, niestety.

Obecnie trwa opracowywanie syntezy parafialnej przez sekretarza i koordynatora, po czym będę chciała przekazać również parafianom najważniejsze rezultaty spotkań synodalnych. Proszę o modlitwę do Ducha Świętego, aby dobrze to poszło.

W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować uczestnikom, że chcieli poświęcić swój czas i energię, podzielić się swoim doświadczeniem i przemyśleniami, okazując troskę o Kościół i wzrost duchowy parafian.

Dziękuję serdecznie dwojgu moderatorom, p. Celince i p. Zbyszkowi za gotowość i rzeczywiste zaangażowanie w organizację synodu na Dębcu. Szczególnie dziękuję sekretarzowi, p. Celinie, która dzielnie notowała ważne wypowiedzi uczestników i sporządzała notatki ułatwiające pracę koordynatora, zastępując mnie też w czasie choroby.

I chociaż choroby nas w tym czasie nie oszczędzały (w tym covid), ale z pomocą Maryi-Matki Kościoła ogarnęliśmy całość.

Archidiecezjalny Zespół Synodalny w tym czasie bardzo zachęca wszystkich, którzy nie brali udziału w spotkaniach synodalnych do podzielenia się tym co myślą i przeżywają.

Więc jeśli:

 • nie mogłeś/aś pójść na spotkanie
 • nie chcesz mówić przy innych co myślisz
 • boisz się reakcji innych
 • nie możesz wychodzić z domu

to masz jeszcze szansę powiedzieć co myślisz o Kościele, co cię w nim boli i cieszy, czego się
obawiasz, jakie masz nadzieje. A jak?

Wypełnij ankietę synodalną!!

Można ją wypełnić:

 • w internecie na stronie www.synodpoznan.pl/konsultacja-indywidualna/
 • pobrać na komputer i wysłać na adres e-mailowy: ankieta@synodpoznan.pl
 • wydrukować i wysłać pocztą na adres: Archidiecezjalny Zespół Synodalny, Ostrów Tumski 2, 61-109 Poznań

Te ankiety będzie opracowywał już Archidiecezjalny Zespół Synodalny, a nie koordynator w parafii.

 

Serdecznie zachęcam!

Elżbieta Konieczna
Parafialny Koordynator Synodalny

 

starsze wpisy…


Synod w naszej Parafii Św. Trójcy

Papież Franciszek podkreślił, że Duch Święty ma prowadzić nas tam, gdzie Bóg chce, a metody mają służyć temu, by rozpoznać Jego tchnienie i za Nim podążać. Mamy bardziej „iść razem” w parafii, diecezji, Polsce – przez słowo Boże, ludzkie doświadczenia, opinie i wydarzenia.

Nasz abp Stanisław Gądecki zachęca, abyśmy wykorzystali otwierającą się drogę spotkania, słuchania się nawzajem i rozeznawania, bo jako ochrzczeni jesteśmy wezwani do udziału w życiu Kościoła i Jego misji. I że poprzez doświadczenie synodalne wyjdzie Kościół żywy i odnowiony w swojej tkance.

Jak to w praktyce wygląda?

Planujemy szereg otwartych spotkań dla parafian, poświęconych ustalonym w diecezji tematom. Na jednym spotkaniu będzie „przerabiany” jeden temat. Opinie wyrażone na spotkaniu są anonimowe. Może przyjść każdy, kto chce coś wnieść od siebie, wypowiedzieć swoje doświadczenie, szczerze szukać wspólnego dobra.

Serdecznie zapraszamy każdego!

 

Więcej informacji:

 • synod.org.pl – serwis zawierający materiały, nauczania …

 


Uwaga! 

Ostatnie spotkanie synodalne odbędzie się w tę sobotę, 19 marca o godz. 11, w domu katechetycznym.
Temat to „Rozeznawanie i podejmowanie decyzji”.

Serdecznie zapraszam!

Elżbieta Konieczna
koordynator grup synodalnych

 


Synod na Dębcu – etap drugi. 

Mamy już za sobą pierwszy etap spotkań synodalnych w parafii. Łącznie brało udział kilkanaście osób. To chyba niedużo jak na taką parafię…Ale wyraziliśmy wiele ciekawych spostrzeżeń, rodziły się nowe pomysły, widoczna była troska o Kościół.
Chciałabym gorąco zmotywować tych, którzy się może wahają. Jest to wyjątkowa okazja, żeby w przyjaznej, twórczej atmosferze porozmawiać o Kościele XXI wieku, wyrazić swoje opinie i podzielić się doświadczeniem. Może widzimy obszary, na które Kościół powinien zwrócić szczególną uwagę ? Jako ochrzczeni też jesteśmy zobowiązani do udziału w tym zakresie.

Kolejny temat, nad którym się pochylimy to „Współodpowiedzialni w misji Kościoła”.
Zastanowimy się, w jaki sposób jesteśmy aktywni w jego misji, co pomaga, a co przeszkadza, jakie obszary pozostają z tyłu. Co możemy zrobić, aby wszyscy pełniej uczestniczyli w misji Kościoła ?
Arcybiskup Stanisław Gądecki wprowadzając w synod stwierdzał, że to nie jednorazowe wydarzenie, ale proces wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego całego ludu Bożego. Pragnął, aby głos świeckich był słyszalny, bo większa partycypacja wiernych w Kościele jest bardzo pożądana.

Zapraszam serdecznie na dwa kolejne spotkania: (jedno do wyboru)

 • 9. marca – środa, godz. 19
 • 12. marca – sobota, godz. 11.
 • Dom katechetyczny.

Długopis nadal się może przydać, otwarty umysł i serce również.

 

Zapraszam!

Elżbieta Konieczna
koordynator grup synodalnych

 


Synod na Dębcu – po pierwszym spotkaniu.

Zaczęliśmy! Odbyło się pierwsze spotkanie synodalne, 23 lutego, w środę. Wraz ze mną było 9 osób, w tym dwóch panów. Po wstępnym wyjaśnieniu o co chodzi w tym synodzie, jakie mogą być spodziewane efekty, przyszedł czas na pochylenie się nad tematem spotkania czyli „Słuchanie”. Było wiele ciekawych doświadczeń i przemyśleń dotyczących ważności słuchania w relacjach z ludźmi, w Kościele, i w osobistym podejściu. Każdy został wysłuchany, cieszyło zaangażowanie i głębia refleksji uczestników. Oczywiście koordynator – czyli ja – musiał czuwać nad trzymaniem się istoty tematu, bo przy takim bogactwie osobowości i przeżyć moglibyśmy rozmawiać i do północy… Ale dzwoneczek sygnalizujący czas  niezbyt się  napracował. Uczestnicy podkreślali, że było to bardzo ważne i budujące spotkać się w takiej grupie i wymienić się doświadczeniami na temat roli słuchania. I próbować słuchać Ducha Świętego. Widać było, że sprawy Kościoła leżą im na sercu… Poczuliśmy się faktycznie „razem w drodze” jak oznacza nazwa – synod.

Na ten temat, czyli słuchania, będzie jeszcze jedno spotkanie, w tę sobotę, 26 lutego, o godz. 11, dla nowych chętnych osób. Jest to wyjątkowa okazja żeby się wypowiedzieć, zostać wysłuchanym i  uczestniczyć w szukaniu natchnień Ducha Świętego… Przyjdźcie, czekamy właśnie na Ciebie! Każdy głos, któremu nie jest obojętna istota i działanie Kościoła jest bardzo oczekiwany. Warto wykorzystać tę okazję, bo nie wiadomo kiedy będzie następna… Zapraszam serdecznie! Przyprowadźcie znajomych, znajdźcie te dwie godzinki, warto!

W marcu odbędą się kolejne spotkania synodalne, na następne tematy.

Pierwszy to „Współodpowiedzialni w misji Kościoła”,
9.03. godz. 19 i 12.03. godz. 11.
Będą też  bieżące informacje.

 

Mam nadzieję, że do zobaczenia!

Elżbieta Konieczna
koordynator grup synodalnych

 


Pierwszy temat to SŁUCHANIE. Jest to pierwszy krok do spotkania. Np.: Czy my się słuchamy? W parafii, w Kościele? Co utrudnia słuchanie? Jak słuchać osób o innych poglądach?

Planowane terminy (jeden do wyboru):

 • 23 luty – środa, godz. 19.00
 • 26 luty – sobota, godz. 11.00
 • Miejsce spotkań: Dom katechetyczny.
 • Można przynieść długopis i… otwarty umysł i serce.

 

Zapraszam!

Elżbieta Konieczna
koordynator grup synodalnych